Vláda v režimu „vnější nepřítel“. Listopad v náladě naprosté deziluze voličů, pozoruje Kubáček

16.11.2023 17:00 | Rozhovor

LISTOPAD 89 – JE NEBO NENÍ CO SLAVIT? „Celou politickou scénou prochází obrovská deziluze voličů,“ říká před 17. listopadem polotolog Jan Kubáček. Politická scéna dovedla veřejnost k velké deziluzi, nejistotě, pasivitě, obavám z budoucna, a ani prezident Pavel coby očekávaný impuls na tom moc nezměnil. Vládní koalice má podle něj klapky na očích a neustále drží taktiku, že za vše může vnější nepřítel a společnost nic nechápe.

Vláda v režimu „vnější nepřítel“. Listopad v náladě naprosté deziluze voličů, pozoruje Kubáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference vlády v atriu poslanecké sněmovny

Na politické mapě průzkumy veřejného mínění sledují vítězství hnutí ANO, ale koalice Spolu by spolehlivě stále dala dohromady stoosmičku. Vaše hodnocení?

Ukazuje se, že společnost probublává, je krajně nespokojená a spíš čeká, kdo přijde s nějakým konstruktivním programem a konstruktivními návrhy, jak z celé téhle patálie ven. Nejen Poslaneckou sněmovnou, ale celou politickou scénou prochází obrovská deziluze voličů. Stávajícími spory a půtkami jsou unaveni, jsou zklamaní z pasivity prezidenta Petra Pavla, že se mu prostě nedaří, respektive, že ani neusiluje o to dostat k jednomu stolu alespoň nad určitými tématy, která jsou prostě klíčová pro českou společnost, ekonomiku, budoucnost a přivést opozici vládu odborníky úředníky, kteří jsou za to také spoluzodpovědní a dostat se k nějakým elementárním kompromisům a elementárním návrhům řešení. To všechno vede k jedné velké deziluzi, nejistotě, pasivitě, obavám z budoucna a poohlížením se, jestli někdo příležitost uchopí, jestli se objeví nějaká pověstná, chtělo by se říct polskou zkušeností třetí síla.

Jestli to zakomponují do svých strategií buď opoziční strany a začnou některá témata prezentovat odlišně, anebo vnitřní opozice zatím koaličních stran? Tam se ukazuje a teď jsme to viděli naposledy na sobotním sjezdu TOP 09, že se na řadu věcí nasadily záklopky na oči, slyšeli jsme to z úst premiéra, novopečené paní předsedkyně TOP 09, že na stálé problémy se nereaguje změnou stylu práce, řešením priorit, obměny komunikace ve prospěch vůči daňovému poplatníkovi, ale naopak se nasadí oblíbená taktika o vnějším nepříteli a o tom, že společnost to nechápe.    

Podle dalšího průzkumu za říjen by si polepšili Piráti a hnutí ANO. S jakým dojmem sledujete procenta mimoparlamentní opozice? 

Tam se ukazuje, že obecně i mimoparlamentní opozici čeká jedno velké dilema, jedna velká výzva, a to je tlak voličstva na nějakou synergii. Nemusí to být automaticky slučování, mohou to být volební aliance, nějaká politická synergie nad volebními tématy, synergie postupu v dalších volbách, čekají nás čtvery. Musejí na to najít odpověď všichni vyzyvatelé Sněmovny a je úplně jedno, jestli jsou to levostředé strany, středopravé, protestní, poptávka je a je celkem logická. Když problémy narůstají, vidíme i určité přeskupování, někdy čistě symbolické typu Trikolora a SPD. O něčem podobném uvažuje levice, ale myslím si, že je to krok velice logický a projevuje se tady už od sněmovních výsledků. Už tam ten vzkaz voličů byl: příště nad řadou témat společně. A byl univerzální. Když se na to podíváte, platil vůči všem.    
  
Objevují se protesty, stávkovat budou v průběhu listopadu např. odborový svaz KOVO, to bude 27. listopadu. KSČM už začala s kampaní, vypravují autobusy. Do jaké míry mohou protesty něco ovlivnit?

Protesty spíše nasvítí řadu problémů. Ať to budou odboráři, pracovníci vysokých škol, ať to budou jednotlivé stavovské organizace, řekněme si primárně, že se pozornost upne k lékařům, protože samozřejmě každý je pacient, a proto tohle sleduje s velkou citlivostí a obavami a je fascinován tou zaslepeností a určitou přezíravostí ministra zdravotnictví, který se tváří, že problém neexistuje. Mimochodem právě míra hlubokého otřesu ve zdravotnictví, popřípadě některé dílčí akce ekonomického charakteru, tak to vyhřezne mnohem víc, až se odboráři začnou věnovat firmám typu Liberty Steel, tam si myslím, že situace na lidi dolehne a ovlivní politickou komunikaci příštího roku a předvolební náladu.  

Piráti v čele s Ivanem Bartošem budou kandidovat samostatně do Evropského parlamentu i do Sněmovny. Mohou mít úspěch na české i evropské úrovni?

Do značné míry budou strůjcem úspěchu či neúspěchu Piráti sami, protože zatím prokázali, že když se dokázali zastabilizovat, jediné co si dokázali sami zase zkomplikovat, znejistit své voliče, bylo jejich oblíbené anketní praní špinavého prádla na veřejnosti. Zatím ty největší jámy si Piráti udělali sami, dá se říct, že jsou v zákrytu, nenesou přímou zodpovědnost za nejnepopulárnější kroky a největší lapsy často z dílny ministrů či pana premiéra, zkrátka, že jsou v zákrytu, že jsou v mírném bezvětří jim pomáhá. Utíká k nim část zklamaných voličů TOP 09 a utíká k nim část voličů Starostů a nezávislých. Na jednu stranu mají obrovskou výhodu, že vstupují do voleb obrovští, mírní kritici vlády, jako ti, kteří si drží mírný distanc. To, co jsme očekávali od lidovců, tak tradiční okopávací politiku provádějí Piráti a u Pirátů to funguje. Jediný, kdo si to může vytesat či zaříznout, když to řeknu takto explicitně, jsou Piráti sami zase nějakou vnitřní patálií, zase nějakým vyhazováním. Zase nějakými zdařilými v uvozovkách anketami, kdy je tak trochu nezajímá, čím se trápí česká společnost a Česká republika, ale velmi silně je zajímá, kdo bude mít jaký pašalík z veřejných peněz.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

porodnost

Paní Schillerová, nemyslíte, že alfou a omegou zvýšení porodnosti je kromě toho, co píšete hlavně zvýšení životní úrovně občanů ČR a zvýšení mezd? A jestli si to myslíte, máte i plán, jak toho docílit? A co jste proto udělali dosud - třeba za období, kdy jste byli ve vládě a třeba vy sama jste byla ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Demokracie?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 16.11.2023 17:31:32
Jaký smysl má jít k volbám, když veškeré volební sliby po volbách již neplatí? A lidé, kteří na tento podvod upozorní, jsou šikanováni. Nově se zavádí cenzura, smí se mluvit jen to, co vládní režim povolí. Lidé mají zase strach vyslovit svůj názor. Myslím, že tato vládní koalice nás vede do hluboké totality a proto není co oslavovat.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…